Gwiazdka Michelin – co mają wspólnego opony z jedzeniem?

Przewodnik Michelin – marzenie wielu, które też ich przeraża

„Zdobycie największej liczby gwiazdek nie oznacza automatycznie, że jesteś najlepszym kucharzem. Po prostu trzeba mieć wiele restauracji!” Słowa Joëla Robuchona, szefa kuchni nagrodzonego gwiazdką Michelin na świecie (w sumie 25 gwiazdek), inspirują niezliczonych szefów kuchni na całym świecie i dają im motywację do kontynuacji ku największemu uznaniu i autorytet na świecie Walka z branżą hotelarską. Należy spełnić tylko jedno kryterium wyznaczone przez Michelin, aby dany szef kuchni i jego restauracja zostały uhonorowane gwiazdkami (maksymalnie 3 gwiazdki na restaurację) – poza stylem gotowania, kuchnia powinna zawierać różne pierwszorzędne i doskonałe gotowe dania.

Doskonałe jedzenie z odrobiną własnej interpretacji szefa kuchni

przewodnik po gwiazdach michelin dre star

Gwiazdki to wykwintna kuchnia dla smakoszy i doskonałe jedzenie – w ostatnich latach inspektorzy i główni testerzy Przewodnika Michelin skupili się wyłącznie na ofercie gastronomicznej, nie biorąc pod uwagę wystroju i jakości obsługi. Najlepszym tego dowodem jest fast food Tim Ho Wan w Hongkongu – choć można tu dostać jedzenie za mniej niż 2 dolary, snack bar zdobył swoją pierwszą gwiazdkę Michelin w 2009 roku!

Przyznajmy: wszyscy patrzymy na restauracje wyróżnione gwiazdkami Michelin nowymi oczami, dlatego ten przewodnik po hotelach i restauracjach jest uważany za jeden z najważniejszych przewodników w historii i ma pierwszorzędne znaczenie w dziedzinie sztuki kulinarnej. Na całym świecie liczni szefowie kuchni i smakosze starają się prześcignąć silną konkurencję, przewyższyć oczekiwania testerów kucharzy i ostatecznie zapisać swoje nazwiska w małej czerwonej książeczce Michelin. Po dojściu do gwiazdy należy zawsze zwracać uwagę na poziom jakości obsługi i stale ją poprawiać. Szefowie kuchni uhonorowani wysoką nagrodą Michelin są pod ciągłą presją, ponieważ ewentualna utrata gwiazdki może okazać się katastrofalna dla ich biznesu.

Gwiazdka Michelin – historia braci Michelin

wynalazca braci michelin stern

Kiedy bracia André i Édouard Michelin opublikowali swój pierwszy przewodnik turystyczny podczas Wystawy Światowej w Paryżu w 1900 roku, ich celem było spopularyzowanie turystyki samochodowej i szybkie udostępnienie jej szerokiej publiczności. Chcieli w ten sposób zareklamować własne produkty i zdobyć lojalność swoich klientów. Obaj przemysłowcy podróżowali po całym kraju, aby osobiście spotkać się z nielicznymi wówczas właścicielami samochodów i przekonać ich o doskonałej jakości opon Michelin. Podczas tych podróży służbowych zapisywali swoje doświadczenia i spostrzeżenia w zeszycie i zapisywali wrażenia z restauracji i hoteli, które odwiedzili podczas długiej podróży. Bracia zaznaczają małą gwiazdką, gdzie jedzenie schlebiało podniebieniu, a wino smakowało najlepiej.

Bracia przeszli długą drogę, aby spopularyzować swoją firmę i produkty Michelin

reklama opon michelin

W tym czasie we Francji było tylko około 3000 samochodów, ponieważ jazda niosła ze sobą dość duże ryzyko poważnych wypadków – z powodu różnych problemów technicznych aut kierowcy w większości przypadków nie dojechali do miejsca docelowego. Z tego powodu Micheliny zebrały wszystkie przydatne w takiej sytuacji informacje i napisały małą książeczkę o brukowanych ścieżkach i autostradach w całym kraju. Ponadto w tym przewodniku turystycznym podali kierowcom adresy stacji benzynowych i warsztatów, w których mogli zmienić opony. Dodatkowo książeczka zawierała szczegółowe informacje o postojach i hotelach, w których po drodze można było znaleźć dobre wyżywienie i nocleg.

Początkowo przewodnik był dostępny za darmo, ale od 1920 r. należy za niego zapłacić. W 1923 roku powstał osobny rozdział poświęcony najlepszym restauracjom. Trzy lata później gwiazda została oficjalnie przedstawiona, aby nagradzać wykwintne restauracje wykwintną kuchnią. W 1930 roku do klasyfikacji dodano drugą i trzecią gwiazdkę jako kryterium różnicowania jakości oferowanej usługi.

Ocena restauracji

michelin star food pierwsza klasa

Anonimowi inspektorzy Michelin odwiedzają i oceniają restauracje według pięciu różnych kryteriów: jakości i świeżości składników, profesjonalnego przygotowania, indywidualnego podejścia szefa kuchni, harmonii połączeń smakowych i stałej jakości. Gwiazda oznacza kuchnię pełną finezji – warto się zatrzymać! Dwie gwiazdki to najlepsza kuchnia – warta obejrzenia! Trzy gwiazdki przyznawane są tylko za naprawdę wyjątkową kuchnię, która jest warta podróży!

Aby zdobyć gwiazdę, każdy szef kuchni musi dodać do swoich potraw coś wyjątkowego, odrobinę własnej interpretacji i wewnętrznej intuicji – testerzy kucharzy szukają w każdym daniu czegoś spektakularnego, co po prostu odwraca głowę!

Aby zdobyć gwiazdkę Michelin, należy przygotowywać oryginalne i pierwszorzędne potrawy

gwiazdka michelin adlon

W zasadzie główni testerzy Michelin mierzą poziom jakości obsługi restauracji w łącznie 23 krajach na całym świecie i co roku publikują aktualny Przewodnik Michelin – zarówno nowicjuszy (restauracje, które zdobyły gwiazdkę w zeszłym roku), jak i restauracje, które już zdobyły nagrodzonych, które utrzymały wysoki poziom usług przez długi czas, są wymienione tutaj. W Berlinie odkryjesz 12 restauracji jednogwiazdkowych i 7 restauracji dwugwiazdkowych, w sumie W całym kraju jest 10 trzygwiazdkowych restauracji. Schwarzwaldstube w Beiersbronn po raz pierwszy otrzymał trzy gwiazdki w 1993 roku, jakość usług i produktów szefa kuchni Haralda Wohlfahrta do dziś zachwyca tu gości i zapiera dech w piersiach – jego restauracja została uhonorowana najwyższą nagrodą w sumie 25 razy! Najwięcej znakomitych restauracji ma Francja – 596 miejsc, z czego 27 trzygwiazdkowych!

Gwiazdka Michelin – nagroda gwiazdy wyróżnia tylko najlepszych szefów kuchni i ich restauracje

gwiazdka michelin niemcy trzy gwiazdki

Zdobycie gwiazdki Michelin jest uważane za największe uznanie w branży hotelarskiej

gwiazda michelin niemcy

Gwiazdka Michelin – tylko dla smakoszy!

gwiazdka michelin jedzenie pierwszej klasy

Dania w restauracjach wyróżnionych gwiazdką Michelin są pyszne, zdrowe i w porządku

gwiazda michelin czarny las

Gwiazdka Michelin – sztuka kulinarna najlepszych szefów kuchni na świecie

gwiazdka michelin w berlinie

Poniżej znajdziesz dwie restauracje z gwiazdkami Michelin w Berlinie:

Gwiazdka Michelin – Facil z Michaelem Kempfem jako szefem kuchni

facil restauracja berlin gwiazdki michelin

Fischers Fritz z szefem kuchni Christianem Lohse

michelin star fischers fritz berlin

Horváth i Sebastian Frank 

horvath berlin gwiazdki michelin

Jadalnia Lorenza Adlon i Hedrik Otto jako mistrz kuchni

Adlon gwiazdka michelin

MIchelin Stern – Reinstoff i Daniel Achilles

czysta substancja berlin

Restauracja z gwiazdką Michelin Tim Raue 

tim raue berlin

Rutz i Marco Müller jako kucharze tutaj 

Rutz berlin

Gwiazdka Michelin – salon Schwarzwaldu w Beiersbronn

pokój z gwiazdą michelin w czarnym lesie

Harald Wohlfahrt jest rekordzistą pod względem liczby gwiazdek Michelin w Niemczech

Schwarzwalstube gwiazda michelin kucharz

Thanks! You've already liked this