Lázeňský dům s altánem pod jednou střechou (projekty, fotografie): ziskový, funkční a esteticky příjemný

Vana ve tvaru sudu vypadá velmi originálně

Vana ve tvaru sudu vypadá velmi originálně

Stylová verze vany s altánem

Stylová verze vany s altánem

Koupel je obvykle samostatnou funkční oblastí na místě, pro kterou je přidělena další komunikace. Nedostatek rozlohy příměstské oblasti nás však nutí hledat možnosti racionálního využití prostoru, opouštět jednotlivé budovy ve prospěch multifunkčních budov. Názorným příkladem je lázeňský dům s altánem pod jednou střechou, jehož projekty a vlastnosti využití budeme zvažovat níže.

Koupel s altánem: hodnocení výhod

Schodiště s krásným zábradlím, balkon, terasa nebo altán nejen dodá struktuře vany individualitu, ale také jí výrazně přidá funkčnost. Z boku vypadá lázeňský dům s altánem jako velmi prostorný a velký altán. Kombinovaná budova zabere méně místa než dvě samostatné budovy. Kromě toho nebude nutné pokládat zahradní cesty k propojení všech budov na staveništi – to je další úspora nákladů plus uvolnění plochy místa. Kromě úspory místa existují další výhody kombinace vany s altánem:

  • duetová budova bude vyzdobena v jediném stylovém řešení
  • snížení stavebních nákladů díky uspořádání společné střechy, potrubí a zdí, pevného základu. Takové architektonické řešení navíc poskytne struktuře dodatečnou pevnost.
  • altán v létě lze využít i jako letní kuchyň, přičemž není třeba pokládat další komunikační a inženýrské sítě
  •  v altánu můžete nainstalovat pánev nebo grilovací troubu
  • příležitost pokračovat v rekreaci venku, jen opouštět šatnu, ale k tomu je třeba vybrat správné místo – mělo by být dostatečně dobře skryto před zvědavými pohledy a poskytovat dostatek soukromí rekreantům

Spojení vany s altánem má řadu výhod.

Spojení vany s altánem má řadu výhod.

Střecha pro lázeňský dům s altánem je obvykle postavena ve formě obálky, podlaha je vyvýšena a vyrobena z přírodního dřeva (taková podlaha je velmi pohodlná, je příjemné na ni šlápnout bosými nohami). Pro konstrukci podlahy v altánu v kombinaci s vanou se používá speciální deska – terasová deska, která je položena s malými mezerami. Ujistěte se, že je pečlivě vyleštěný a nemá ostré hrany..

Podle verze jsou altány rozděleny do tří typů:

  • otevřený altán – takové struktury mají společnou podlahu a střechu s lázeňským domem a samotný altán má podpěry, které lze kombinovat s obrubníky nebo zábradlím a označovat hranice altánu. Jedná se o nákladově nejefektivnější typ altánu, protože není třeba stavět hlavní stěny a zasklení, s minimálními náklady můžete získat poměrně velkou plochu chráněnou střechou. Je pravda, že otevřený altán vás nezachrání před větrem a nebude vás příliš účinně chránit před deštěm, takže tato možnost je vhodnější pro sezónní koupel

Lázeňský dům s otevřeným altánem

Lázeňský dům s otevřeným altánem

  • uzavřený altán – ve skutečnosti je to již kapitálová struktura se stěnami a zpravidla velkým zasklením. Pokud má taková veranda krb (grilování), pak i s minimální izolací bude docela pohodlný i v zimě, nemluvě o období jaro-podzim. Uzavřená veranda se prakticky stává další plnohodnotnou místností pro koupel. Současně projekt často stanoví, že jedna nebo dvě stěny jsou odstranitelné (otevírací), takže v létě lze uzavřený altán snadno přeměnit na otevřený – získá se poměrně univerzální možnost

Uzavřený altán, jako další plnohodnotný lázeňský dům

Uzavřený altán, jako další plnohodnotný lázeňský dům

Uzavřený altán s velkým zasklením

Uzavřený altán s panoramatickým zasklením

  • pootevřený altán je kompromisní možností, ve které je postavena jedna nebo dvě hlavní stěny. Stěny jsou často instalovány ze strany převládajících větrů, aby se na verandě cítily pohodlněji a chráněny. Další možnost – stěna se staví společně s krbem.

Polootevřený altán jako kompromisní možnost

Polootevřený altán jako kompromis

Na obr. 1. ukazuje projekt kompaktní vany s altánem. Pro další úsporu prostoru lázně a zvýšení požární bezpečnosti je pec s krbem vyvedena na ulici. Okna v parní místnosti a umývárně jsou malá, aby se snížily tepelné ztráty. Atraktivně vypadá také půlkruhový altán..

Rýže. 1. Projekt lázeňského domu s verandou pod společnou střechou

Rýže. 1. Projekt lázeňského domu s verandou pod společnou střechou

Na obr. 2 ukazuje další řešení pro koupel s altánem

Rýže. 2. Koupel s altánem

Rýže. 2. Koupel s altánem

Na obr. 3 je projekt vany s prosklenou verandou a otevřenou terasou

Rýže. 3. Projekt lázeňského domu s uzavřenou verandou a otevřenou terasou

Rýže. 3. Projekt lázeňského domu s uzavřenou verandou a otevřenou terasou

Video ukazuje původní verzi vany s altánem a bazénem:

Projekty lázní s altánem: případy použití

Popularita řešení – lázeňský dům a altán pod jednou střechou je způsobena variabilitou využití takové budovy:

  • lázeňský dům – nejčastěji je postaven a používán jako takový na samém začátku vývoje místa. Taková stavba nevyžaduje značné investice, ale zároveň majitelé dostávají téměř kompletní bydlení se vším potřebným. Zatímco probíhá výstavba hlavní budovy a její výzdoba (a srubům mezi těmito procesy může trvat rok, než se klády zmenší), majitelé mohou plně odpočívat, zatímco altán kompenzuje určité prostorové omezení – v létě ve skutečnosti se mění na další místnost

Možnost lázeňského domu je téměř plnohodnotným bydlením

Možnost lázeňského domu je téměř plnohodnotným bydlením

  • penzion – příjezd hostů je samozřejmě svátek, ale jejich pobyt by neměl hostiteli způsobovat nepohodlí. Samozřejmě se můžete dočasně vzdát některých svých prostor, zajistit speciální pokoje pro hosty (a získat prostory, které budou využívány zcela nepravidelně, ale budou muset být postaveny / vyzdobeny / udržovány), ale zároveň určité nepohodlí , především psychologický, zůstává. Mnohem atraktivnější je možnost, ve které majitelé a milí hosté stále žijí odděleně.

Bath-guest house vytvoří optimální úroveň autonomie pro hosty a hostitele

Bath-guest house vytvoří optimální úroveň autonomie pro hosty a hostitele

Díky vlastnímu, byť dočasnému bydlení, se člověk bude cítit uvolněněji, sebevědoměji a pohodlněji. Zde se hodí koupel v penzionu, která vytvoří optimální úroveň autonomie pro hosty a hostitele. Zvláště pokud mají hosté a hostitelé poměrně velký věkový rozdíl – když někteří lidé chtějí ticho, jiní mají vrchol aktivity. Vytvoření samostatného penzionu je neopodstatněné, a to jak finančně, tak z hlediska prostoru obsazeného na místě

Sauna v kombinaci s altánem z profilovaného dřeva

Sauna v kombinaci s altánem z profilovaného dřeva

Stojí za připomenutí, že lázeňský dům s altánem je především lázeňský dům a poté obytná budova, kde sémantické a organizační centrum je parní lázeň. Proto se tomu přizpůsobují všechny ostatní prvky – jak z hlediska dokončování, tak z hlediska zvláštního režimu provozu. Nejprve bude vyžadována speciální ochrana obytných prostor před vlhkostí / vlhkostí. Větrací systém by měl být promyšlený, aby vlhký vzduch z parní místnosti nepronikl do obytné části.

Vzhledem k tomu, že lázeňský dům pro hosty není využíván po celou dobu, měl by návrh topného systému zohlednit „prostoje“ prostor v zimě – tj. potrubí se nesmí odmrazovat. A zároveň buďte dostatečně efektivní, abyste v co nejkratším čase vytvořili podmínky přátelské k teplotě. Kromě toho by takový lázeňský dům, na rozdíl od odpočívárny v běžné vaně, měl mít plnou koupelnu a mini kuchyň..

Thanks! You've already liked this