Zrównoważony budynek – architektoniczne spojrzenie w przyszłość

zrównoważony budynek okrągłe kształty pływające wiejskie drzewa życia

Zrównoważony budynek w zakładzie Trees of Life

Drzewa Życia to tylko część tytułu tej pracy, którą chcielibyśmy Wam dzisiaj przedstawić. Ale usunęliśmy tę sekcję, ponieważ najlepiej opisuje, jak zespół architektów myśli o zrównoważonym budownictwie. Wydają się nie tylko czysto techniczne, nastawione na to.

Zrównoważony rozwój ma również wymiar filozoficzny, który jest tak ważny w obliczu nadchodzących globalnych wyzwań.

Tło projektu

Pełna nazwa projektu to Floating Waterfront Village: Trees of Life. Miejsce, dla którego jest przeznaczony, znane jest również jako Wenecja Chińska. Znajduje się w delcie Rzeki Perłowej w Chinach. Ale ze względu na rosnącą liczbę ludności, masz przed sobą wielkie wyzwania. Z jednej strony mieszkańcy potrzebują dużo więcej miejsca na własne mieszkania. Jednocześnie ziemia, którą posiadacie, staje się coraz bardziej skąpa. Ponadto, ze względu na budynek, nie chcesz niszczyć krajobrazu na ziemi. Mamy na myśli to dosłownie.

Futurystyczny projekt – Floating Waterfront Village

zrównoważony budynek futurystyczna architektura

Bo na pierwszy rzut oka, jeśli spojrzysz na szkice projektu, widać, że naśladując konstrukcję drzew, budynki zajmują tu stosunkowo mało miejsca. Rozprowadzają siedliska w górę na mniej więcej tej samej zasadzie, jak te rośliny stosowane w przyrodzie.

Zrównoważone aspekty architektury

Wymieńmy teraz wyraźnie aspekty zrównoważonego rozwoju w budownictwie. Po pierwsze, istnieje odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na mieszkania dla dużej populacji. Po drugie, nie utrudnia rozwoju flory rozrastającej się przy ziemi. Wreszcie, ludność jest również chroniona przed problemami z bieżącą wodą. To pokazuje, że konieczne wnioski wyciągnięto z historii. Zbyt często zdarzało się, że ludzie, którzy osiedlali się w nisko położonych terenach wokół rzeki, byli kilkakrotnie narażeni na powodzie.

The Sun Tower autorstwa Barta Chompffa i Jamesa Park, Australia

zrównoważony budynek bart chompff james park australia

Koncepcja projektowa

Wieżowce wzniosą się do nieba na 300 metrów. Trwałość tej architektury wyraża się również w zdrowym środowisku, budynki wznoszą się.

Kształt wieżowców naśladuje drzewo figowe. To rośnie w południowych Chinach. Kolejne elementy mieszkalne zostały dodane bezpośrednio pod koroną. Przyczyniają się również do dalszej integracji architektury z otoczeniem.

Cloucity, Juerg Burger, Szwajcaria

zrównoważony budynek cloucity juerg burger szwajcaria

Oprócz tych czysto praktycznych aspektów, wiele innych pokazuje także zrównoważone budowanie drzew życia. Budynki funkcjonują jako system energooszczędny. Można je również wykorzystać do oglądania otaczającego krajobrazu, zajęć plastycznych i ekologicznych.

Wiele twarzy drapaczy chmur

Z tego, co właśnie zostało napisane, z pewnością doszedłeś już do wniosku, że projekt Drzewa Życia może mieć kilka różnych identyfikacji. Dzieje się tak nie tylko dla zwykłych ludzi, ale także dla nauki. Przy budowie planowana jest integracja kilku instytucji naukowych. Należą do nich stacje obserwacji klimatu oraz stacja badawcza dla rolnictwa. Budynki posiadają również pionową konstrukcję wsporczą, która służy do gromadzenia i magazynowania wody.

Wieżowiec obelisk w Jun Hao Ong, Malezja

zrównoważony budynek obelisk jun hao ong malezja

Z filozoficznego punktu widzenia jest to przesłanie z teraźniejszości do przyszłości. Nawet gdyby wszystko w tej okolicy zniknęło, te budynki nadal by istniały. Będą ważną wskazówką, jak wyglądała kiedyś relacja między człowiekiem a naturą.

Promienny wieżowiec Cai Zeyu i Du Dikang, Chiny

zrównoważony budynek cai zeyu i du dikang china

Wieżowiec Liberator autorstwa Ming Liu, Chen Chen i Cho Nie, Chiny

zrównoważony budynek liberator wieżowiec ming liu chen cho nie china

Krater chmur Favela Rodrigo Hernandez, Meksyk

zrównoważony budynek meksyk favela wieżowiec rodrigo hernandez

Oculus autorstwa Rodrigo Carmony, USA

zrównoważony budynek oculus rodrigo carmona usa

Szklany wieżowiec Si Hoon Choi, Korea Południowa

zrównoważony budynek korea południowa si hoon choi

Wieżowiec termitów w Chong Wang, Chiny

zrównoważony budynek termit wieżowiec chong wang chiny

Wieża ciśnień dla Somalii autorstwa Nurzhanata Kenenova, Singapur

zrównoważony budynek woda wieżowiec somalia nurzhanat kenenov singapur

Bajkowa farma wiatrowa w tropopauzie Jiaqi Sun, Chiny

zrównoważony budynek farma wiatrowa tropopause jiaqi sun china

Thanks! You've already liked this