Chiński Nowy Rok 2020: kiedy jest i jak jest obchodzony?

Chiński Nowy Rok 2020 lub Święto Wiosny (Nowy Rok Księżycowy) obchodzony jest w sobotę 25 stycznia, zgodnie z tradycyjnym chińskim kalendarzem.

Chiński Nowy Rok 2020

Chiński Nowy Rok 2020 data styczeń nowe usta

W chińskiej astrologii każdy rok jest reprezentowany przez zwierzę. Rok 2020 to rok metalowego szczura, który według prognoz będzie rokiem szczęśliwym. Szczur był również obchodzony w latach 1912, 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008. Szczur zajmuje pierwsze miejsce w zodiaku i reprezentuje ciężką pracę, życzliwość i hojność.

2020 to rok szczura

Chiński Nowy Rok 2020 rokiem szczura

Chiński Nowy Rok, jedno z najważniejszych i najpopularniejszych świąt na świecie, jest przyczyną największej corocznej masowej migracji ludzi na świecie. Święto to obchodzone jest w takich krajach jak Singapur, Indonezja, Malezja, Tajlandia, Kambodża, Filipiny, Tajwan, Hongkong, Azja Południowo-Wschodnia i Mauritius, ale także w Europie, Australii, Nowej Zelandii, Ameryce, Kanadzie, zwłaszcza na obszarach duża społeczność chińska.

Kiedy i jak świętować Chiński Nowy Rok?

Chiński Nowy Rok 2020

Wspaniała dekoracja ulicy 

Świąteczny nastrój chińskiego nowego roku 2020

Chiński Nowy Rok 2020

Kalendarz chiński nie jest podobny do kalendarza gregoriańskiego. Pierwszy dzień chińskiego Nowego Roku rozpoczyna się nowiu, który pojawia się między 21 stycznia a 20 lutego. Tak więc w 2020 roku Chiński Nowy Rok zaczyna się 25 stycznia. A ostatnie święto, znane jako Święto Latarni (8 lutego 2020 r.), obchodzone jest 15 dni później z pełnią księżyca.

W Chinach Nowy Rok i Sylwester to uroczystości rodzinne. Tradycyjnie są to sprawy religijne celebrowane na cześć przodków.

Jak wymaga tradycja

Chiński nowy rok 2020 rodzinna tradycja obiadowa

Z największym szacunkiem wspominamy zmarłych bliskich, którzy są odpowiedzialni za obecne i przyszłe szczęście rodzinne. Rodzinne świętowanie sylwestra znane jest jako „zamknięcie pieca” lub weilu. Składa się z kolacji zaaranżowanej dla duchów przodków wraz z żywymi. To reprezentuje przeszłość i teraźniejszość.

Kolacja dla wszystkich członków rodziny

Tradycyjna kolacja chińskiego nowego roku 2020

Głównym zwyczajem noworocznym jest to, że pary małżeńskie dają szczęśliwe pieniądze niezamężnym krewnym, zwłaszcza dzieciom. Nazywa się to „lay-see” i jest to czerwona paczka z „szczęśliwymi pieniędzmi”. Ludzie wierzą, że przynosi szczęście zarówno odbiorcy, jak i dawcy. Starsi członkowie rodziny muszą również dawać pieniądze na szczęście wszystkim młodszym członkom rodziny, w tym małżeństwu.

„Lay-see” – czerwona paczka ze szczęśliwymi pieniędzmi

Chiński Nowy Rok 2020 Chińska tradycja szczęśliwe pieniądze

Dlaczego data się zmienia??

Obchody chińskiego Nowego Roku opierają się na roku księżycowym, a nie na ustalonej liczbie dni. Co miesiąc księżyc powraca jako nowiu w innym dniu. Średnio to około 29,53 dni. Tak więc niektóre miesiące będą trwały 29 dni, a inne 30 dni. 12 miesięcy księżycowych trwa 354,36 dni, mniej niż 365 dni w roku słonecznym. Aby to naprawić, Chińczycy dodawali dodatkowy miesiąc co trzeci rok.

Nowy rok zaczyna się w nowiu. W połowie miesiąca jest pełnia księżyca

Chiński Nowy Rok 2020 Kalendarz Księżycowy Chiny

dekoracja

Przygotowania do świąt rozpoczynają się z miesięcznym wyprzedzeniem od zakupu prezentów, materiałów do dekoracji, jedzenia i odzieży. Potem zaczyna się sprzątanie domu odpędzać nieszczęście, a drzwi i okna są przemalowywane, najczęściej na czerwono, a następnie zdobione czerwonymi paskami papieru (Chun Lian), na których wypisane są różne życzenia szczęścia, pomyślności i długiego życia..

Czerwień i złoto oznaczają szczęście, dobrobyt i długie życie

Chiński Nowy Rok 2020 elementy dekoracyjne z czerwonego złota

Przed Nowym Rokiem Chińczycy dekorują salony wazonami z kwiatami, talerzami pełnymi pomarańczy i mandarynek oraz miską słodyczy i ośmioma rodzajami suszonych owoców.

Symbole bogactwa i obfitości

Chiński Nowy Rok 2020 tradycyjne talizmany na szczęście

Jakie są szczęśliwe kolory na 2020 rok?

Chociaż kolor czerwony dominuje w Chinach i ma silny związek z chińskim Nowym Rokiem, pomarańczowy i różowy to kolory, które przyniosą szczęście i dobre samopoczucie w 2020 roku.

Życzymy szczęśliwego chińskiego Nowego Roku!

Typowe chińskie lampiony zdobią ulice na początku Nowego Roku

Chiński nowy rok 2020 czerwona świąteczna dekoracja zewnętrzna

Niech Rok Szczura Metalu będzie dla nas wszystkich szczęśliwym rokiem!

Chiński nowy rok 2020 świąteczna dekoracja

∗ Źródło: www.thechinesezodiac.org/chinese-new-year-traditions/

Thanks! You've already liked this