Chodba ve skandinávském stylu (80 fotografií)

Chodba ve skandinávském stylu (80 fotografií)

První místnost, do které člověk vstupuje při vstupu do domu, je vstupní hala. A každý majitel ji samozřejmě chce vidět prostornou, jasnou, s dobrotivou a pohostinnou atmosférou. Vstupní hala ve skandinávském stylu je nejlepším řešením, které vnáší do malého uzavřeného prostoru nádech moderny v kombinaci s přírodní povrchovou úpravou, teplými dřevěnými podlahami a nábytkem. Použití různých světlých barev a jasných inkluzí v designu zdůrazní originalitu stylu, jeho originalitu.

Vlastnosti skandinávského stylu

Skandinávský trend má původ v severních zeměpisných šířkách, kde se klima stalo rozhodujícím faktorem designu. Silné vleklé zimy, nedostatečné množství slunečního svitu – to způsobilo, že lidé potřebují, aby byly jejich domovy světlé a prostorné. Mezi vlastnosti stylu patří následující indikátory:

1. Velké množství volného místa. Abyste toho dosáhli, je třeba zvolit kompaktní funkční nábytek, vzdát se zbytečných dekorací. Interiér obsahuje pouze položky, které nesou funkční zátěž. Žádný luxus a domýšlivost.

2. Hlavní barva stylu je bílá, díky čemuž je místnost co nejsvětlejší. Nakonec ji můžete kombinovat s pastelovými barvami, jako je béžová, nebesky modrá, světle zelená a světle šedá. Jasné červené, zelené nebo modré akcenty okoření vaše okolí.

3. Večeře a zařizování se provádí pomocí přírodních materiálů. Druh přírodního dřeva, přírodního kamene, kožešiny, kůže vnese do interiéru teplo domácího pohodlí.

4. Nábytek je praktický a funkční – nic víc. Měl by být vyroben z masivního dřeva nebo alespoň z materiálů, které napodobují přírodní světlé dřevo (borovice, smrk, bříza, buk).

Design chodby ve skandinávském stylu - Vlastnosti Design chodby ve skandinávském stylu - Vlastnosti

Barevná řešení

Již jsme řekli, že skandinávský směr je charakterizován především bělostí designu. V podmínkách chodby, kde přirozené světlo nepřichází a malé rozměry samy o sobě vytvářejí tlak, se bílá stává nejvýhodnější barvou. Ale neuškodí přidat do designu nějakou rozmanitost pomocí dalších barev a odstínů. Světlé barvy mohou zároveň tvořit základ interiéru a jasné syté (červená, oranžová, žlutá) se mohou stát akcenty, které ředí a oživují atmosféru..

Šedá chodba ve skandinávském stylu

Šedá barva má obrovské množství odstínů, ale vzhledem k tomu, že je základem ve skandinávském směru, je lepší se zabývat nejlehčí verzí běleného šedého tónu. V kombinaci s dřevěnými podlahami, bílým nábytkem, předními dveřmi a stropem vytváří neutrální monochromatický interiér..

Zdobení jedné šedé stěny na pozadí hlavní bílé povrchové úpravy vizuálně rozšíří prostor a ještě jedna technika pomůže „zvednout“ strop, když je spodní část stěn vyzdobena šedými tóny a horní – v bílý. Tato kombinace je také výhodná, protože šedá je mnohem praktičtější než bílá – zdobení spodní části stěny pomocí ní pomůže vyhnout se viditelným známkám prachu z ulice.

Světlé dekorační prvky, například vzorovaný koberec s ozdobou, oranžový puf, plakáty v jasných rámečcích, pomohou obohatit takové prostředí. Květináče s živými rostlinami doplní interiér.

Šedá chodba ve skandinávském stylu - interiérový design Šedá chodba ve skandinávském stylu - interiérový design

Olivový vchod ve skandinávském stylu

Olivová barva v kombinaci s lakonickými jednoduchými formami nábytku a dekorativních prvků vytvoří v místnosti příjemnou a útulnou atmosféru. Pro otevřený skandinávský design použijte nejsvětlejší odstíny oliv v kombinaci s bílými prvky. Olivová tapeta s bílým dřevěným nábytkem bude vypadat skvěle: nástěnné panely, komoda, otevřené police.

Intenzivnější olivová barva může být přítomna v interiéru skandinávské chodby jako samostatné prvky na pozadí bílé a šedé povrchové úpravy. Severní charakter designu je přitom zdůrazněn teplými tóny drsného, ​​nenatřeného dřevěného nábytku..

Olivová skandinávská chodba - interiérový design Olivová skandinávská chodba - interiérový design

Černá chodba ve skandinávském stylu

Jakkoli to zní divně, kombinace zcela opačných barev bílé a černé v kombinaci s dřevěným nábytkem bude v tomto směru vypadat docela zajímavě. Je důležité, abyste to nepřeháněli s černým tónem – měl by být přítomen v omezeném množství. Může to být například podlahový koberec, panel s háčky na svrchní oděvy nebo skromnější prvky – fotorámečky, květináče. Odvážným, ale pozoruhodným rozhodnutím bude ozdobit podlahu černou barvou, která bude dokonale ladit se světle šedými stěnami, bílým stropem a nábytkem..

Černá chodba ve skandinávském stylu - interiérový design Černá chodba ve skandinávském stylu - interiérový design

Povrchové úpravy a materiály

Vrcholem stylu je jednoduchost dekorací stěn, stropu a podlahy. Proces registrace však může být docela namáhavý. Protože stěny a strop by měly mít rovné světelné roviny, bude nutné je kvalitativně vyrovnat omítkou a teprve poté použít dokončovací materiál.

Zdi

Pro dekoraci stěn ve skandinávském stylu jsou nejvhodnějšími možnostmi malování, vybílení nebo lepení obyčejnou tapetou. Jakékoli kresby a vzory jsou vyloučeny. Výhodou je bílá, ale lze také navrhnout s přidáním podobných světlých odstínů (mléko, krém atd.). Pokud byly stěny původně cihlové, jednu z nich lze ponechat v původní podobě – ​​stane se přízvukem interiéru.

Design chodby ve skandinávském stylu - dekorace na zeď Design chodby ve skandinávském stylu - dekorace na zeď

Podlaha

Podlahy ve skandinávském stylu by měly být výhradně dřevěné. Desky se otevírají lakem nebo natřeným bílou barvou. Není však vždy možné použít přírodní dřevo, a jak ukazuje praxe, na chodbě to není úplně praktické, protože na poli se pevně usazuje prach a nečistoty z ulice, což komplikuje čištění. Můžete použít materiály, které jej napodobují, například položit laminát nebo keramické dlaždice, které napodobují lehké druhy dřeva..

Design chodby ve skandinávském stylu - povrchová úprava podlahy Design chodby ve skandinávském stylu - povrchová úprava podlahy

Strop

Povrch stropu je natřen vodou ředitelnou barvou nebo jednoduše obílený. Aby nebyl proces komplikován pracným vyrovnáváním povrchu, můžete ozdobit strop strečovým plátnem, ale výhradně matným, napodobujícím bělení.

Design chodby ve skandinávském stylu - stropní dekorace Design chodby ve skandinávském stylu - stropní dekorace

Nábytek do chodby ve skandinávském stylu

Vzhledem k tomu, že styl Scandi se vyznačuje jednoduchostí a přirozeností, je nábytek instalován do světlého dřeva, malého rozměru, ale zároveň pevného. Vítány jsou zde drsné dřevěné konstrukce bez pompézních předmětů. Otevřené police, nástěnný věšák s háčky, stůl, stolička nebo lavice – to je ve skutečnosti dost.

Jedním z hlavních prvků každé chodby je zrcadlo. Kromě svého hlavního účelu plní další funkci rozšiřování prostoru, proto jsou vítány velké modely, stěna nebo podlaha, vyrobené v jednoduchém stylu..

V malých bytech může být chodba jediným místem, kde můžete skutečně uspořádat prostorný úložný systém ve formě skříně. V tomto případě je lepší nechat jeho dveře zrcadlit, aby nedošlo k porušení harmonie stylu s vnějším vzhledem moderní struktury..

Design chodby ve skandinávském stylu - nábytek Design chodby ve skandinávském stylu - nábytek

Výzdoba a osvětlení

Přestože jednoduchost, funkčnost a nedostatek domýšlivosti jsou určujícími kritérii, dotek vřelosti a pohostinnosti neublíží. Dekorem může být podlahový koberec vyrobený v jasných etnických vzorech, dekorativní polštáře na lavičce, fotografie v barevných rámečcích, vtipné dřevěné nebo keramické výrobky, světlé oděvy, deštníky. Květináč s živou rostlinou také oživí „severní minimalismus“. Může to být například dracaena, která nevyžaduje zvláštní podmínky..

Protože přirozené osvětlení ve formě oken na chodbě nejčastěji chybí (s výjimkou soukromých domů), mělo by existovat co nejvíce elektrického osvětlení. Jako osvětlení se používají malá stropní svítidla s jednobarevnými odstíny, bez barevného skla. Můžete také použít vestavěné LED diody, skvrny. V blízkosti zrcadla je v případě potřeby nainstalována diskrétní svítidla a v blízkosti lavice lze umístit stojací lampu.

Skandinávský design chodby - výzdoba a osvětlení Skandinávský design chodby - výzdoba a osvětlení Skandinávský design chodby - výzdoba a osvětlení

Malá chodba ve skandinávském stylu

Pro malou chodbu o několika metrech čtverečních je lepší zvolit bílou barvu pro výzdobu stěn a stropů, protože pomůže osvětlit všechny rohy. Podlaha může být zároveň šedá nebo zdobená světlým dřevem. Hlavní zásadou je co nejméně nábytku. Zde si vystačíte s háčky na stěnách pro svrchní oděvy, malými závěsnými policemi na klobouky, skříňkou na boty, která současně slouží jako lavička.

Velké zrcadlo s dřevěným rámem se stane nedílnou součástí, která přispěje ke zvětšení prostoru. Masivní pravidelný obdélníkový tvar úspěšně zdůrazní styl a zlepší osvětlení malé místnosti.

Neměli byste se nechat unést osvětlovacími zařízeními – nechejte jich několik, ale originální, poskytující jasné přirozené světlo. Lze instalovat kulatá nebo čtvercová zapuštěná svítidla LED.

Malá chodba ve skandinávském stylu - interiérový design Malá chodba ve skandinávském stylu - interiérový design

Design chodby ve skandinávském stylu – fotografie

Chodba ve skandinávském stylu může být navzdory své zjevné jednoduchosti zcela nepředvídatelná. Výběr fotografií vám pomůže pochopit základní principy vytváření designu, kombinaci věrné barevné palety a jasných barev, které můžete vidět níže. Podívejte se a užívejte si tepla a pohodlí skandinávského života!

Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu Skandinávská chodba - fotografie interiérového designu

Thanks! You've already liked this