O budowaniu solidnych domów i pięknie brutalizmu

Historia architektury jest bardzo ważna dla zrozumienia współczesnej architektury. Jednym ze stylów, który do dziś odgrywa bardzo ważną rolę, jest brutalizm. Jest odpowiedzialny za wiele budynków w naszych miastach, które mają bardzo surowy i trzeźwy wygląd.

Jesteśmy przyzwyczajeni do ich obecności. Często są to bardzo reprezentacyjne budynki i my, jako zwykli ludzie, nie śmiemy się więc pytać, dlaczego zostały zbudowane z tą szczególną estetyką.

Ale tak naprawdę mamy prawo zrozumieć, dlaczego tak wiele masywnych budynków buduje się w tak surowym, nawet brutalnym stylu. Ma to coś wspólnego z rozwojem naszego społeczeństwa i sposobem, w jaki myślimy.

Jak dokładnie brutalizm odnosi się do naszej historii i współczesnego życia, staramy się przekazać w prosty sposób.

Budowanie solidnych domów – Cité Radieuse by Le Corbusier

solidna budowa domu brutalizm architektura le corbusier cite radieuse blok mieszkalny fasada kolorowa

Dlaczego architekci wybierają „brzydką” stronę życia?

Decyzja o budowie brzydkiego była rodzajem decyzji o otwartości i uczciwości. Delikatne elewacje i ornamentyka są w tym kontekście postrzegane jako rodzaj makijażu, z którego obecnie się zrezygnowano.

Architekci koncentrują się, że tak powiem, na tym, co najważniejsze, i poprzez swoje budynki uczą społeczeństwo zachowywać się w ten sam sposób.

Nie wolno jednak błędnie rozumieć tej postawy, że brutalizm jest tylko konkretny i nic więcej. Stoi za nim bardziej złożony obraz świata.

Brutalistyczna architektura z betonu – Citrohan autorstwa Le Corbusiera

solidny dom budynek brutalizm architektura nowoczesna betonowa fasada le corbusier citrohan

Centrum Southbank, Londyn

Spróbujmy wyjaśnić brutalizm na przykładach. Jednym z ważnych przykładów jest budynek Southbank Centre w Londynie. Został zbudowany jako ilustracja siły, którą Wielka Brytania musiała pokonać straszne skutki II wojny światowej.

Architektami tego budynku byli Robert Matthew i Leslie Martin. Został zbudowany w 1951 roku.

Budynek wyraża siłę i trwałość, ale jednocześnie pokazuje rozczarowanie po brutalnej wojnie, która jeszcze wtedy kształtowała społeczeństwo.

Centrum Southbank w Londynie

ogromny dom budynek londyn Southbank centrum brutalizm architektura

budynek solidny dom londyn Southbank centrum festiwal miłości

Solidny budynek w centrum Londynu Southbank pomalowany na żółtą nowoczesną architekturę

Budowa solidnego domu Londyn Southbank Center szkic planu

Teatr Narodowy, Londyn

Dwadzieścia lat później powstał kolejny brutalistyczny budynek. W 1976 roku Sir Denys Lasdun . wybudował Teatr Narodowy.

Na ten mocno krytykowany projekt wpłynęła praca architektów Le Corbusiera i Miesa van der Rohe. Prowokowani brzydkim wyglądem architekci skupili się na wartościach wewnętrznych, w tym przypadku na pięknie kultury i sztuki.

Wystrój wnętrz budynku to swoista nagroda dla tych, którzy postanowili spojrzeć poza zewnętrze. Wewnątrz odkryjesz zabawną i żywą atmosferę dzięki misternej konstrukcji schodów, pokoi i korytarzy.

Fasada Teatru Narodowego w Londynie

budynek masywny dom londyn Southbank National Theatre brutalizm nowoczesna architektura

solidny budynek domu londyński teatr narodowy betonowa fasada brutalizm architektura

solidny dom budynek londyn teatr narodowy brutalizm architektura nowoczesny beton

Centrum Brunswick w Bloomsbury

Innym typowym przykładem jest Centrum Brunswick w Bloomsbury. Za brutalistyczną fasadą kryją się luksusowe apartamenty marzeń. Taki styl architektoniczny wyraża stosunek do życia, że ​​naprawdę wysoki standard życia powstrzymuje się od jakichkolwiek demonstracji wobec świata zewnętrznego.

Brutalizm nadal jest bardzo cenionym stylem budowania masywnych domów. Pozostaje ikoniczny w swojej historii i przekazach. Mimo krytyki nadal jest postrzegany jako oryginalny i przyjemny. Wynika to głównie z faktu, że jego charakter zapewnia mieszkańcom i odwiedzającym naprawdę dobre wrażenia za neutralną powłoką. W wielu przypadkach jest to chyba o wiele lepsze niż atrakcyjnie wyglądające domy, które rozczarowują nas w środku…

Centrum Brunswick w Bloomsbury

solidny dom budynek londyn bloomsbury brunswick centrum fasada tarasy brutalizm architektura

budynek solidny dom londyn bloomsbury brunswick centrum strefa dla pieszych rozrywka

solidny budynek domu londyn bloomsbury brunswick centrum apartament z tarasem

Thanks! You've already liked this