Dach jednospadowy – bardzo sprytny kształt dachu dla Twojego domu

Okna od podłogi do sufitu w domu jednokondygnacyjnym z dachem szopowym

Dlaczego warto wybrać dach jednospadowy?

Mieć dach nad głową, być chronionym i bezpiecznym – to właściwie wielkie szczęście, którego często tak naprawdę nie doceniamy. Ale nie wszystkie dachy są takie same. Na świecie istnieją różne kształty dachów. W naszych szerokościach geograficznych najbardziej znane typy to dach jednospadowy, dach dwuspadowy, dach czterospadowy, dach mansardowy, dach szopowy i dach ciągniony.

Prawdopodobnie widziałeś już każdy z tych kształtów, ale być może nie znasz ich nazw. Chociaż dach dwuspadowy jest klasykiem i od dawna cieszy się dużą popularnością, dziś chcielibyśmy skupić się na dachu jednospadowym.

Ten kształt dachu jest obecnie bardzo popularny we współczesnej architekturze

dom jednorodzinny z dachem jednorodzinnym nowoczesna architektura

Jest to kształt dachu, który zasadniczo składa się z pochyłej powierzchni dachu, której dolna krawędź nazywana jest okapem, a górna kalenica. Logicznie rzecz biorąc, dłuższa ściana, ta na grzbiecie, nazywana jest wysoką ścianą. Oprócz prostego dachu jednospadowego często można zobaczyć przesunięty dach jednospadowy. W tym wariancie dwie powierzchnie dachu są zwykle konstruowane z przesunięciem względem siebie.

Dach jednospadowy od dawna jest obecny w europejskiej historii architektury. Przede wszystkim jednak tylko nad niektórymi częściami budowli, takimi jak nawy boczne bazylik, wykusze czy przybudówki. Dopiero po uprzemysłowieniu dachy jednospadowe zostały wykorzystane jako główne dachy dla poszczególnych budynków, głównie do pokrycia hal produkcyjnych i garaży.

Proste linie i elegancki design

luksusowa willa z dachem krytym nowoczesne linie proste

Dopiero w połowie XX wieku dach jednospadowy zaczął pojawiać się coraz częściej w budynkach mieszkalnych. Wyraźną przewagą nad dachami dwuspadowymi jest fakt, że przy dachach jednospadowych przestrzeń poniżej można wykorzystać jako pełną kondygnację. Sama erekcja jest również tańsza i łatwiejsza. Dla tych dachów możliwe jest prawie każde możliwe pokrycie – od dachówki i łupka, przez papę, blachę, zielone dachy po warstwy izolacji i żwiru.

Dach jednospadowy stwarza również doskonałe warunki do oszczędzania energii i korzystania z odnawialnych źródeł energii. Orientacja dachu jest bardzo korzystna zarówno latem jak i zimą. Zainstalowane systemy solarne i moduły fotowoltaiczne zapewniają wystarczającą ilość energii elektrycznej i ciepłej wody. Dodatkowo dom z dachem jednospadowym oszczędza również dużo wody deszczowej, co dodatkowo obniża koszty zużycia wody.

Mamy nadzieję, że teraz masz znacznie jaśniejsze pojęcie o tym, co oznacza dach jednospadowy. Jeśli chcesz wkrótce zbudować nowy dom lub po prostu domek ogrodowy, pamiętaj, co musisz wiedzieć z naszego artykułu i dokładnie zastanów się, jaki kształt dachu wybrać.

     Elegancki dom jednorodzinny

Zadaszony dach płyta gładkiego parterowego domu

Urocza i przyjazna, odziana w drewno

dach jednospadowy pochylona powierzchnia dachu drewno beton,

Bezpretensjonalny z solidnymi drewnianymi belkami i gabionami

dach dwuspadowy płaski trawnik gabionowy

Dwupiętrowy na zboczu

Drewniany dach z belkami elewacyjnymi o pochyłej powierzchni

Boazeria i przestronne tarasy

dwupiętrowa okładzina elewacyjna z drewna dachowego

Jest budowany sumiennie

jednospadowa konstrukcja dachu pochyła połać dachu

Cisza i spokój w lesie

Szopa konstrukcja dachu drewniane belki szklane okna od podłogi do sufitu

Dach jednospadowy z przesunięciem

biurko dach nowoczesna architektura drewno trzy piętra

Przemyślana konstrukcja i szykowny wygląd

dach pult nowoczesne drewniane belki stropowe pochyłej powierzchni dachu

Minimalistyczna architektura ze stylem

nowoczesny dom pochylony z dachem krytym

Thanks! You've already liked this