Architektura organiczna: nauki Franka Lloyda Wrighta

architektura organiczna Frank Lloyd Wright

Nauki Franka Lloyda Wrighta na temat architektury organicznej

Napisanie artykułu o ludziach takich jak Frank Lloyd Wright to duże wyzwanie. Już sam opis jednej z jego prac może z łatwością stworzyć osobną książkę. Dlatego regularnie zwracamy uwagę na osoby takie jak on, łącząc ich nazwiska z bardziej konkretnym zagadnieniem.

Frank Lloyd Wright

portret Franka Lloyda Wrighta

Wielki architekt w swojej pracowni

architektura organiczna Frank Lloyd Wright w pracowni

Dziś zaczerpnęliśmy z jego pracy kilka konkretnych aspektów. Są to nauki i postawy, które naszym zdaniem silnie wpłynęły na rozwój architektury organicznej. Zajmiemy się więc nieco dalej tym terminem. Jest to prawdopodobnie konieczne, ponieważ architektura organiczna nadal odgrywa istotną rolę. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat prawdopodobnie nie będzie mniej ważne.

Ewolucja architektury organicznej

architekt Frank Lloyd Wright

Architekt dzwoniąc

wielki architekt Frank Lloyd Wright

Styl prerii

Zacznijmy od małego wyjaśnienia. Frank Lloyd Wright nie ma nic wspólnego z terminem „architektura organiczna”. Stworzył styl preriowy. Podążało to za naturalnymi liniami i pojawiło się jako antypoda dla budowy epoki wiktoriańskiej. Architektura organiczna rozwinęła się ze stylu preriowego. Z tego powodu wiele nauk Franka Lloyda Wrighta na temat konstrukcji i projektowania ma zastosowanie do tego stylu.

W artykule skupimy się na naukach Franka Lloyda Wrighta. Możesz znaleźć cytaty na to w następnym artykule.

Architektura organiczna rozwinięta ze stylu preriowego

dzieła architektury organicznej autorstwa Franka Lloyda Wrightaarchitektura organiczna Prace Franka Lloyda Wrighta

Architekt musi być w stanie spojrzeć z dziesięcioletnim wyprzedzeniem

Według Franka Lloyda Wrighta architekt musi być jakimś prorokiem. Musi być w stanie spojrzeć z co najmniej kilkuletnim wyprzedzeniem. Architektura organiczna spełnia to wymaganie. Wyraźne, naturalne linie umożliwiają wiele zmian i przekształceń.

Dobry budynek nie może szkodzić krajobrazowi

architektura klasyczna Frank Lloyd Wright

dom Fallingwater w środku natury

architektura organiczna Dom Franka Lloyda Wrighta spadająca woda

Oryginalna interpretacja

Czy możesz jasno i prosto odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektórzy architekci są uznawani za niesamowitych, a inni nie? Każdy byłby w stanie zrozumieć, opisać, odtworzyć styl. W pewnym sensie też to robimy. Ale stworzyć budynek tak oryginalny, że ma się wrażenie, że ma duszę – to coś innego. To jest genialne.

Frank Lloyd Wright opowiada się za własną interpretacją stylów. Pod tym względem architektura organiczna jest wyjątkowo udana. Polega tylko na imitacji naturalnie istniejących form. Same w sobie zawsze mają niepowtarzalny efekt!

Dom w New Jersey

architektura organiczna Dom Franka Lloyda Wrighta w New Jersey

Dekoracja wnętrz

Organiczna architektura domu Bachmana Wilsona Frank Lloyd Wright

Wygląda na to, że budynek wyrósł naturalnie w swoim otoczeniu

Tę tezę Franka Lloyda Wrighta można w pewnym stopniu wykorzystać do zdefiniowania architektury organicznej. To samo dotyczy następujących rzeczy:

  • Dobry budynek nie może szkodzić krajobrazowi. Musi je upiększyć.
  • Architektura to życie lub animowana forma.

Gdybyśmy tylko przeczytali te tezy Franka Lloyda Wrighta, pomyślelibyśmy, że jego budynki są całkowicie synonimem architektury organicznej. Nie daj się zwieść. Niektóre z jego nauk były naprawdę kontrowersyjne. Wielu zaprzeczyłoby naszemu wyobrażeniu o architekturze organicznej lub wydobyłoby coś z jej spektrum. Niemniej jednak korzenie tego stylu można doszukiwać się w budynkach jego i jemu współczesnych.

Więcej budynków autorstwa Franka Lloyda Wrighta

architektura organiczna autorstwa architekta Franka Lloyda Wrightarchitektura organiczna Frank Lloyd Wright taliesw zachodnim świetle poranka Penfield House organiczna architektura Frank Lloyd Wright

Thanks! You've already liked this